Upadłość spółki osobowej a oddłużenie jej wspólnika
Upadłość spółki osobowej często pociąga za sobą upadłość jej wspólnika. W takiej sytuacji oba postępowania upadłościowe toczą się niezależnie od siebie, chociaż pozostają ze sobą w związku. Jest to widoczne szczególnie na etapie ubiegania się przez upadłego wspólnika o ustalenie warunków swojego oddłużenia.
Kulminacyjnym momentem procesu upadłości wspólnika spółki osobowej będącego osobą fizyczną, jest faza postępowania, w której składany jest wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie zobowiązań niezaspokojonych w trakcie postępowania. Treść tego wniosku determinowana jest w wielu przypadkach bezpośrednim lub pośrednim procesem upadłości samej spółki osobowej, której wspólnikiem był między innymi upadły.
Spółka a wspólnik
Spółka osobowa i osiągane w jej ramach dochody stanowią przeważnie podstawowe lub jedyne źródło dochodu jej wspólników. Z tego względu naturalnym stanem rzeczy jest to, że upadłość spółki osobowej, pociąga za sobą równocześnie lub w niedalekiej przyszłości upadłość jej wspólnika lub wspólników. Wynika to nie tylko z faktu utraty źródła finansowania osobistych potrzeb, ale także z faktu ponoszenia subsydiarnej odpowiedzialności (np. wspólnika spółki jawnej lub komplementariusza) za zobowiązania spółki, która to właśnie została postawiona w stan upadłości. Nie ma tu jednak automatyzmu. Postępowanie upadłościowe spółki osobowej może być zainicjowane równocześnie z upadłością jej wspólnika/wspólników. Pomiędzy rozpoczęciem tych postępowań mogą zachodzić też większe lub mniejsze różnice...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta